Star Trek

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Star Trek

Příspěvek od Sadako »

Protože tu o zmínky o Star Treku poslední dobou nějak často zakopávám, vznikl u mne dojem, že se uživí vlastní téma.

Dejte si do držky, jestli jsou Star Trek úchylové v pyžamech (TM) nebo skupina sociálně progresivních dobrodruhů!
Je android Data, ehm, plně funkční?
Byla poradkyně Troi někdy k něčemu užitečná?
Kolik Borgů je potřeba k sestavení jedné kostky?
Fascinující vývoj klingonských čel v průběhu staletí!


Pořád ještě sleduju DS9. Fascinuje mě, že ta, hm, edukativnost typu 'negři jsou taky lidi' z TOS se tam držela i v raných 90. letech, viz díl 'náboženští fanatici jsou taky lidi' a mnohé další. A asi jsem přišla na to, proč v mých očích ST nikdy nedokázal vzbudit dojem nekonečného vesmíru (což se dařilo třeba starým SW a zejména KOTORům a třeba Doctorovi Who) - ta stejnost emzáků. O tom vysvětlení Jsme jedné praDNA, ty i já, samozřejmě vím, ale tu iluzi rozlehlosti a různorodosti to dost nabourává. I když teda tuším, že o to autorům asi nešlo.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Star Trek

Příspěvek od Argonantus »

Těžko můžeš udělat iluzi vesmíru, když sedíš furt v jedné místnosti v tom křesle.
Ale moje teorie úchylů v pyžamech (TM) se vztahuje potažmo na standardní zobrazovací model scifi zlatého věku do příchodu těhletěch cyberpunkerů. Tedy, i vesmírná Odysea, nejslavnější vzor, nebo naše slavná ikárie XB nevímkolik.

To jen tak na upřesnění.
Jinak o Star Treku vím houby, takže mne můžete rozstřílet na nudle snadno.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Trek

Příspěvek od Invictus »

Sadako píše:A asi jsem přišla na to, proč v mých očích ST nikdy nedokázal vzbudit dojem nekonečného vesmíru (což se dařilo třeba starým SW a zejména KOTORům a třeba Doctorovi Who) - ta stejnost emzáků. O tom vysvětlení Jsme jedné praDNA, ty i já, samozřejmě vím, ale tu iluzi rozlehlosti a různorodosti to dost nabourává. I když teda tuším, že o to autorům asi nešlo.
To má jednoduché vysvětlení. O to autorům nešlo. Myslím si, že i ze seriálu je jasné, že i když mají lodě warp pohon over9000!, tak prostě jsou pořád na dvorečku své galaxie, většinou jen v alfa kvadrantu, a když se vypraví jinam, tak je to vzdálená exotika. Čili dojem nekonečného vesmíru fakt imho nebyl v plánu. Pro záznam ten dojem nemám ani ze Star Wars, kde teda mimochodem cca humanoidní je taky většina emzáků.
A vůbec podobnost emzáků mě moc netrápí. Za a) fluffově to vysvětelné je, byť na sílu, b) chápu meta že fyzicky to v tom seriálu bylo řádově jednodušší (stejně jakože mají všichni universal translator, který funguje na 99% ras), c) určitá stavba těla je potřeba k vyspělé civilizaci, a hrouda slizu to fakt není.
Výhoda této nacistní stejnosti je, že na druhou stranu o to divněji/cizeji pak působí různé nehumanoidní rasy, když už se objeví.
Bitch pls!
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Trek

Příspěvek od OnGe »

Kdo, proboha, spí v elastickém pyžamu???
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Star Trek

Příspěvek od Fritzs »

Kirk nebo Picard :s_easy:
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Star Trek

Příspěvek od Argonantus »

Pokud mám postavit ty výhrady trochu seriózněji, pak samozřejmě http://drakkar.sk/47/sci-fi-zlaty-vek.html
a pokud spěcháte, můžete to vzít rovnou od VI.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Trek

Příspěvek od sirien »

Zaprvé - moje shrnutí dojmů ze všech 12 Star Trek filmů hezky pohromadě ve vedlejším tématu.

Zadruhé - doporučuju Argovi mrknout na starší ST aby zjistil, že

a) neměli pyžama ale uniformy (a ty dámské byly docela cool v některých svých provedeních). Na pyžama se přešlo až s TGN a argument byl - nejspíše od někoho, kdo létal hodně letadlem - že když mám 24/7 v nějaké pitomé létající lodi, tak poslední co chci je dělat to v nepohodlném oblečení. Odvozeno bylo, že nejlepší bude něco ve stylu teplákové soupravy s trochu látkově kvalitnějším vzezřením - ostatně ST budoucnost je praktická, nikoliv kastovní (=pyžama) a že na lodi musí být přehled od pohledu (=color coded pyžama)

b) staré Star Treky byly mnohdy o kdečem jen ne o rozhodování z kapitánských křesel. Enterprise mnohdy fungovala jako TARDIS v Doctor Who - dopravila posádku na nové místo, ale na onom místě si posádka často musela věci vyřešit face to face na férovku


Invictus: Mrkni na Farscape. Všichni mimozemšťani jsou humanoidní, ale přitom působí mnohem víc mimozemsky ve svém vzezření, rysech, bio-atributech i ve svém chování. Přitom Farscape rozhodně neměla nějaký enormní rozpočet. Popravdě, osobně mi přišlo, že i Babylon 5 zvládnul tenhle dojem líp, než Star Trek.

Star Wars mají k lidskému vzezření většiny mimozemšťanů velmi jednoduché vysvětlení, mnohem prostší než nějaká bullshit humanoidní panrasa - ve Star Wars jsou humanoidní lidsky působící rasy totiž obvykle původem lidské, oddělené historicky buď evoluční segregací za výrazných podmínek jimž se musely přizpůsobit nebo natvrdo genetickou manipulací (twilekové, třeba).
Zábavné je, že tam je jedna lidsky vypadající rasa co se tam vyskytuje dost často, ale aby se s tím autoři porvali, tak jí dali dost odlišnou biologii (je chladnokrevná, teploty co jsou pro lidi "trochu vedro" jsou pro ně "šílím a umírám"...) a z vnější podobnosti hlavního hrdiny s těmito udělali silné téma napříč příběhem (kdekdo ho fuckuje je jedním z nich a má tudíž jít k čertu atp.)

Ironie je, že Star Trek právě protože se pohybuje zejména v Alfa kvadrantu a všechno ostatní je "exotické" (a přeletět galaxii trvá několik generací - nebo pár sezón seriálu když jste mizernej kapitán co dělá jednu trapně hloupé rozhodnutí za druhým - by měl působit dojmem rozlehlosti a nekonečnosti vesmíru mnohem víc, než Star Wars, které mají power level že cesta napříč galaxií trvá pár dnů (jak poznamenal jeden kolega - SW/ST crossover neni žádné dilema - SW rozkopou ST na jednoduchého Newtona: SW lodě jsou všude 100x rychlejc a jejich palebná kapacita smete ST štíty na první dobrou).
Přitom Babylon 5, který je co do rychlostí také docela omezený a dělají se tam výzkumné výpravy do vzdálených sektorů co trvají celé měsíce až roky (tzn. je mnohem blíž ST než SW) zvládá vyvolat tenhle dojem také mnohem úspěšnějc než ST.
Prostě prostředí, kde se létá daleko a trvá to dlouho by mělo být v tomhle mnohem dál, než prostředí, kde je všechno na dosah. Jenže... ne.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Jawohl, minisukně byly jedna z mála dobrých věcí na TOS.
Škoda, že tam těch ženských nebyla převaha, asi bych to vydržela sledovat déle.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Star Trek

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

V téhle debatě také stojím na straně B5. Star Trek saje 8)
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
captain66
Příspěvky: 321
Registrován: 30. 7. 2009, 15:15

Re: Star Trek

Příspěvek od captain66 »

Bolt actions speak louder than words.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Star Trek

Příspěvek od eerieBaatezu »

Bude novej Star Trek seriál a bude ho dělat Kurtzman a CBS... Kdo tu chtěl důkaz, že tohle je ten nejhorší ze všech možných světů?
Obrázek
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Star Trek

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Vsjo mjórtvo. Zdá se, že pyžamáci nikoho nezajímají.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Trek

Příspěvek od Vallun »

Mne jo, ale moc mne nezajímají nadávky na ně:) A zase nejsem nějaký extrafan....

Pokud by to někoho zajímalo, tak nejraději mám série s Jean-Luc Picardem:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Star Trek

Příspěvek od eerieBaatezu »

TGN byla imo nejlepší, no. Ale zatím jsem neviděl všechny série DS9 a pozdní série Voy si už nepamatuju. :)

Jinak na hatery už reagovat nebudu, toho jsem si užil v jiných tématech a pokud to tu nikoho nezajímá, tak jsou naštěstí jiná fóra, kde si o tom pokecám. :)

Jinak si stále myslím, že ST v čele s TGN je zatím nejvíc inteligentní tv pořad, co kdy na obrazovkách běžel. (Proto mě dost překvapuje, že se zrovna tady najdou lidi, co tím tak opovrhují, ale budiž.) Klidně mě doplňte/opravte. Možná mu mohou šlapat na paty věci jako Cosmos od Sagana nebo tak, ale záběr filosofických, psychologických, politických, sociologických a dalších věcí, co ST během těch sérií řeší, je pomalu nedostižný.

Jako děcko mě nejvíc bavily díly s Borgama a 8472 a tak, ale teď mě zase baví ty díly o věcech z roviny osobní, jako třeba celá ta nit o Worfovi. Jako děcko jsem to moc nedával, furt se tam kecalo, bylo to spíš jak divadlo od Shakespeara, ale teď mi to dává nejvíc, je to prostě pro intouše, no. Ale nejvíc nejlepší. :P

Nebo super je hned úplně první dvoj-díl Nové Generace, tam se jen kecá. Obrázek Obrázek Z toho mám víc adrenalinu, než z kdejaké vysokorozpočtové hollywoodské megaakčňárny. Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Trek

Příspěvek od ShadoWWW »

Viděl jsem všechny sezóny všech sérií (svého času díky Strahovu :-)) a taky se mi líbí nejvíc Nová generace. Ale každá série má něco do sebe. Třeba Enterprise má pěkné efekty a líbí se mi její přerod z "pohodové startrekařiny" na "temné zlo" představované cizáckou rasou v třetí sezóně. Taky se mi líbí, jak ji provázali s borgy a Prvním kontaktem. Škoda, že ji zařízli předčasně, když se to tak pěkně rozjíždělo...

Taky bych si přál, aby nová série byla z jiné lodi než Enterprise. Ale značka táhne, takže kdybych si měl tipnout, tak bych to viděl na obnovené hrdiny TOS s Kirkem, Spokem a Kostrou v čele.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů