Cyberpunk

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyberpunk

Příspěvek od OnGe »

Argonantus: tahle podobnost mi přijde dost vachrlatá a dodatečná. Něco jako podobnost mozku a vlašského ořechu. Dá se tam vidět, ale ty věci spolu nemají nic společného.

Co mi přijde jako zásadní rozdíl je, že Lovecraft používal divné věci ke strašení čtenářů (navíc často operuje s tím, že jsou nepopsatelně strašné, aby si čtenář domyslel to, co mu přijde nejstrašnější). Konstruoval obludy co nejnepodobnější čemukoliv, co by mohlo být v tomhle světě (libovolní old ones) a nebo naopak bral obyčejné věci a posunul je nějakým strašlivým způsobem (dvoumetroví slepí tučňáci, rybolidi...). Nejspíš si nijak neužíval tu estetiku a nejspíš ho ani nenapadlo, že si to lidi kolem roku 2000 užívat začnou. Jinak Lovecraft mi přijde podobně asexuální jako Čapek.

Giger je pravý opak. Veškeré jeho dílo je právě a jenom o té estetice a dojmu (proto se taky řadí k surealistům). Komu se hnusí, pro toho Giger není. Když tu onehdá byla jeho výstava, nesla název "Mimo dobro", což je vlastně dokonale výstižné. Giger pracuje s odlidštěním na všech úrovních (opakující se v motivech biomechanoid, birthing machine, miminka...). Zejména u starších kousků je velmi patrný vliv satanismu (který byl v 70. letech zřejmě dost trendy), viz. třeba Lilith, motivy bestie nebo starší landscapy. V neposlední řadě, Giger nepracoval s nějakým hnesem z kosmu (k tomu došlo až dodatečně) ale s hnusem v nás.

Ještě fun fact: Giger začal malovat jako relax. Dráhou na kterou měl namířeno byl interiérový design, nábytek, nebo něco takového. Tomu se tedy nakonec také aktivně věnoval, ovšem tak jako v Gigerovském stylu. Těžko říct, jestli to byl splněný sen, nebo jestli zažíval pocit vědce, který se otrávil jedem, jenž sám vynalezl.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Cyberpunk

Příspěvek od Argonantus »

Asi klíčová je ta údajná Lovecraftova asexuálnost.
Doporučuji projít ty odkazované povídky, o čem vlastně jsou.
Pohybuješ se ve světě 20. let v Providence, kde se o podobných věcech přirozeně nemluví, a Lovecraft je ještě posunutý do starodávna 19. století. Naznačuje se.
Giger působil v jiném světě jinde, mohl si dovolit víc, přesto byl on i Lovecraft považováni za skandální.

A ano, oboje, vlastně úplně všechno (vrátanie Scotta Ridleye) míří z dalekého kosmu velmi pozemským směrem. Ba přímo osobním až intimním.
Ono totiž, kdyby to bylo celé někde daleko ve vesmíru, tak by se nás to netýkalo a nikdo by se nebál.

Čapek? To je další trefa - pod údajnou asexuálností se skrývá horor. Zpověď Dona Juana. Skladatel Foltýn.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Cyberpunk

Příspěvek od eerieBaatezu »

Vallun píše: 2. 12. 2020, 20:16 Teď jsem se podíval na nějaké fotogalerie...a teprve jsme si všiml, že vetřelci jsou taky (příšerně) humanoidní... :eyecrazy:
Sadako píše: 2. 12. 2020, 23:22 Tak ono se s tím musí opatrně, abychom nedopadli jako Freud a nebyl všechno JENOM penis.
Ale u toho Aliena je sexuální rovina imo zcela explicitní; chápu, že někoho (třeba tebe) nezajímá a pomine ji, na mě to tam přímo svítí a bliká a považuju to za jedno z ústředních témat alieního designu.
Jo, je to příšerně humanoidní a jo, je to tam úplně explicitně, teda v těch Gigerových obrazech!, v tom filmu mnohem míň a spíš právě až implictně a dost možná jen v tý scéně s Lambertovou. Tohle Scott z těch obrazů nepřevzal, protože co si budeme podívat, de facto je to všechno zobrazení všech možných humano-sexuálních praktik, akorát deviantně, gigerovsky.

Facehugger sice jako hloubkovej orál vypadá stopro, ale furt to není to mechano-humanické penetrování kde je vyšpulíno tam je dovolíno ze všech stran, jak to má Giger. To by asi musel jít točit do trochu jiný branže. Proč vlastně neudělal nějaký ultra-ártový-přesně-podle-jeho-obrazů "péčko"? Prachy na to měl a kdyby se to udělalo pořádně, tak by to bylo asi solidní zjevení. Různě do sebe zakleslé a provázené navzájem do sebe vnikající šedo černo zeleno kovovo plastovo naolejované humano-mašiny ve spletencích nějakého hedonistického pseudo-života. Fuj. To by byl opak 2001 Vesmírné Odyseji na entou. $D

Hele mohl by to někdo udělat jako fan projekt třeba tak, jak vznikají všechna ta fan Warhammer 40k videa, která jsou úúúžasnááá.
Death of Hope
Argonantus píše: 3. 12. 2020, 05:26 EDIT: Ale eerieho příspěvek k sexuální problematice je taky oslnivě lakonický:
Já jsem v tomhle zamrzl někde na úrovni prostého očumování kočen a nějak víc jsem nikdy neměl potřebu v tom šťourat.
Jsem rád, že si toho nejaptého dvojsmyslu někdo všiml. $lol$ :oops:
Argonantus píše: 3. 12. 2020, 10:44 tak strašlivé utrpení, jako je jinde považováno za běžný standard zábavy (Star Trek, Sex ve městě, Transformers a tak podobně).
Fakt jsi dal vedle sebe Star Trek a ...ten zbytek? Jako pokud myslíš filmy a seriály Abramse, tak souhlas. Pokud myslíš The Next Generation, tak byl tohle ten největší výstřel vedle, co je na nerdích fórech možnej spáchat. $lol$
Sadako píše: 3. 12. 2020, 19:31 Mimochodem, O'Bannon měl v původní verzi scénáře svérazné pojetí aliení společnosti:
Notyvole. Máma a táta Xenomorfovi. $lol$
jjelen píše: 3. 12. 2020, 19:15
Já prostě furt doufám, že dostaneme třetí díl Prométheovské trilogie, kde to bude všechno mega hustý, protože David udělal xenomorfa, na základně všeho toho, co získal v tom inženýrském chrámě, a teď by je letěl navštívit na jejich domovskou super-planetu. Prostě nějakej úplnej mozkovybuchující mazec. Jenže to je jak se Snyderovým DC. Lidi řvou, že to chtějí jinak, a studio se z toho podělá. Zvlášť, když Aliena teď vlastní Disney... Snyder měl to štěstí, že furt existuje dost lidí na to, aby přesvědčili studio, že jeho vize byla milion zajímavější, než co lze všude jinde pohledat. Já teda doufám, že Scotta ta kritika neotrávila, a že nedal na "rady" lidí, co chtějí něco úplně jinýho a že jako velký režisérský jméno prosadí svou a trilogii dodělá a podle plánů, co měl.
Argonantus píše: 4. 12. 2020, 09:14 nikoli náhodou ho hraje Michael Biehn.
Opravuji. On ho dost možná hrál úplnou náhodou. Protože do tý role byl odsazenej někdo úplně jinej, kdo prodělal všechny ty mariňácký přípravy na tu roli spolu s ostatními herci, co hráli ty vojáky, a nějak jim vypadl a Cameronova manželka v pátek zavolala Biehnovi, jestli má platnej pas, že ať je v pondělí v Anglii a bude točit.
Že třeba každej herec si dekoroval to svoje mariňácký brnění sám a on jen dostal to, co si tam udělal ten předchozí týpek a prej se mu to vůbec nelíbilo, protože tam bylo to červený srdce tam, kde je reálně srdce a jemu přišlo, jak když má na sobě cíl, kam se trefovat (což IMO je právě ten fór tý ozdoby). Prostě se k tomu dostal na poslední chvíli, kdy natáčení už jelo. Cameron ho původně do tý role nedal, když scénář psal. Ale rozhodně je po zkušenostech z Terminátora napadl jako nejlepší náhrada. A dost možná je lepší, než by byl originální herec. V Aliens mu chemie se Sigurney funguje fakt výborně a on je v tý roli perfektní. On to zahrál na tom levelu, že nevidíte roli, ale jak když dokumentárně koukáte na reálnýho maníka.
Ten film obecně je extra dobře obsazenej. Bishop, Newt, Burke... A Vasquezová samozřejmě. $D A Bill Paxton jako Hudson, to je legendární. $D

A hlavně osmdesátky měly nejvíc fakt vtipný hlášky.
Hudson: Hej, Vasquezová, spletl si tě někdo někdy s chlapem? Vasquezová: Ne... a tebe?
https://youtu.be/HVn2HSHW1aI
Jestli tyhle frky psal Cameron, tak teda dobrej, no.
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Cyberpunk

Příspěvek od Argonantus »

No, mne jen zaujalo, že dvě úplně nejepičtější akční hrdinky všech dob vlastně skončily se stejným chlapem.
V podobné roli.
A Michaela Biehna od té doby pak už moc nevidno. Drsňák na K2, matně si vybavuju. A to je celé.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Cyberpunk

Příspěvek od eerieBaatezu »

Se stejným chlapem nebo se stejným hercem? :)

No, on pak hrál v samých béčkách, což je škoda. Ale koukám, že byl v Tombstone, na což se zrovna chystám dívat, protože to je prej hustofilm.
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Cyberpunk

Příspěvek od Argonantus »

Jasně, a taky byl v Pomádě a ve Skále, ale to bychom plevelili cyberpunk, kterým se proslavil Michael přece jen trochu víc.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Cyberpunk

Příspěvek od eerieBaatezu »

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyberpunk

Příspěvek od OnGe »

Řadím hned mezi "jak zní tlesknutí jedné ruky" a "proč nemá Tarzan vousy"
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Cyberpunk

Příspěvek od eerieBaatezu »

Jako jedna z nových věcí ohlášených na Disney Investor Day je Aliení seriál, Scott bude producent.

Já teda doufal, že ohlásí třetí díl do trilogie Promethea a Covenantu. :/
Obrázek
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Cyberpunk

Příspěvek od ilgir »

Včera jsem byl v Národním a už po pár minutách mi došlo, že to představení je vlastně čistý cyberpunk 8)

Bylo to velice zajímavé a docela dobré. Což neberte jako doporučení pro masy, protože stejně tak by to někdo mohl nazvat artovou srajdou pro rádoby intelektuály a asi bych se s ním nehádal. Každopádně Vizváry fakt umí.

https://www.narodni-divadlo.cz/cs/preds ... s-40480020
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyberpunk

Příspěvek od Selhan »

Dik za tip, na artovou srajdu pro pseudointelektualy bych si zasel.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů