Fantasy literatura - tipy a doporučení

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Když sis o to řekl...:) ano v zásadě se shodujeme dost:)
York píše: 5. 3. 2014, 00:34
Brent Weeks: The Night Angel Trilogy

První dva díly mě až tak moc nenadchly, ale četlo se to docela dobře.

Třetí díl byl z větší části velmi dobrý - takřka ten druh knihy, kterou nepustíte z ruky, dokud neskončí. Problém ale je, že je asi potřeba přelouskat ty první dva, aby ten třetí takhle dobře vyzněl.
U mne byl zájem rozprostřen rovnoměrněji, začátek byl tím bahnem Doupat zajímavější, správně ponurý a depresivní...v prostřední části, která opravdu byla nejslabší, protože prim hrála črvená knihovna, tak se opbjevilo alesúpoň nějaké morální dilema, byť dost umělé.
Jedním z ústředních motivů jsou nájemní vrazi s magickými schopnostmi.
wetboyové, podle označení pro vrahy ruské mafie, ten anglicismus mne trhal oči ) což asi v originálu tak není...
Prolíná se to ovšem s něčím, co mi silně připomínalo harlekýnky (ne, že bych nějaké četl, jde o to, jak si je představuju ;-)),
V prostředním díle velmi, ano.
je v tom trocha politiky (přesněji dost vysoká politika, ale spíš ve stylu eposu o hlavních hrdinech než ve stylu Game of Thrones - i když, spíš tak něco mezi),
Takže to vlastně není tak docela politika....:)
docela zajímavá magie, proroctví, která jen nabízí možnosti, neurčují nezvratný osud (a navíc je prorokem jedna z hlavních postav a proroctví odhaluje za běhu, to je docela zajímavé). Nechybí mocné magické artefakty opředené záhadami.
+1!

Když nad tím tak přemýšlím, tak na mě vlastně ta trilogie nakonec zapůsobila docela silně. Pokud nemáte co číst a máte chuť na něco oddychového, docela čtivého a při tom ne úplně jednoduchého, je to docela dobrá volba. Jen se připravte na to, že to opravdu chce přečíst všechny díly.[/justify]
Jo, určitě to chce přečíst celé...mne trochu iritovalo přehané množství prvoplánových odkazů...mitril, Mount Thrall....

Ale jako jo, ten svět je takovej...že by si člověk hned zahrál:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Brandon Sanderson: Arcanum Unbounded (sbírka krátkých příběhů).

Arcanum unbounded představuje náhled do tajů Sandersonova světa. Obsahuje tři příběhy, které jsem četl už dřív samostatně (Mistborn: Secret History, The Hope of Elantris a The Emperor's Soul) a pár dalších v podobném duchu.

Dalo by se to asi číst i samostatně, pokud máte rádi povídkové sbírky (byť teda ty "short stories" jsou různě dlouhé a různě vystavěné a ne všechny nutně dobře fungují jako samostatné povídky), ale mnohem víc si ji užije ten, kdo ze světa Cosmere přečetl všechno ostatní.

Sanderson je prostě mistr v budování metaplotu a Arcanum Unbounded je jeho disertační práce.
Naposledy upravil(a) York dne 13. 12. 2018, 12:10, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Richard Baker: Valiant Dust (Book 1 of Breaker of Empires series)

Military scifi stylem snad nejpodobnější Weberovu Honorversu, co jsem zatím měl tu čest číst.

Je to dobře napsané (žádné uhlí), jsou tam bitvy i politika, sem tam nějaká romantika. Téma je zajímavé a dobře se to četlo. Určitě doporučuju.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Richard Baker: Restless Lightning (Book 2 of Breaker of Empires series)

Druhý díl na první nenavazuje dějově, spojují je jen některé postavy a zpětné reference. Odehrává se na jiné planetě, interakce probíhá s jinou civilizací a otevírají se úplně nové dějové linie.

Je tady výrazně míň romantiky, ale zato výrazně větší bitva. Stejně jako první díl je to ale vystavěné na dramatické, politicky a vojensky vyhrocené situaci a na proaktivním hrdinovi, který je prakticky neustále v centru dění.

Celkově sérii Breaker of Empires, ze které zatím vyšly jen dva díly, hodnotím velmi vysoko. Nezapůsobila na mě tak silně jako Honorverse, ale je stejně dobře napsaná a přijde mi o řád lepší než knihy Jacka Campbella.

Pokud si chcete přečíst nějakou military/navy/politics scifi a nečetli jste ještě Honorverse, doporučuju začít tím. Jestliže máte Honorverse přečtený a hledáte nášup, Breaker of Empires je must read.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Ecthelion »

York píše: 13. 12. 2018, 12:08Pokud si chcete přečíst nějakou military/navy/politics scifi a nečetli jste ještě Honorverse, doporučuju začít tím. Jestliže máte Honorverse přečtený a hledáte nášup, Breaker of Empires je must read.
Zkusím. Díky za tip!

Za sebe se jinak musím přiznat, že jsem Honorverse vzdal někde u desáté knížky (ale zase nelituju, že jsem to dočetl tak daleko). Prosím, nebijte mě. $-D
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Ecthelion píše: 13. 12. 2018, 12:36Za sebe se jinak musím přiznat, že jsem Honorverse vzdal někde u desáté knížky (ale zase nelituju, že jsem to dočetl tak daleko). Prosím, nebijte mě. $-D
Ani se ti nedivím, zhruba tam někde se mu to začalo trochu rozpadat. Trochu dost. Úplně poslední díl je ale zase dobrej.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Ecthelion »

York píše: 13. 12. 2018, 12:02Richard Baker: Valiant Dust (Book 1 of Breaker of Empires series)
Richard Baker: Restless Lightning (Book 2 of Breaker of Empires series)
Tak, přečteno.

Připojuju se k doporučení, dobře se to čte a je to dost napínavé/dobrodružné, aby to člověka udrželo u knížky. Jako dost scifi autorů staví Baker na historických událostech, které dává do nového kontextu (v první knize se inspiroval agadirským incidentem a ve druhé dost výrazně boxerským povstáním a obléháním diplomatické čtvrti v Pekingu), ale vůbec to nevadí. Komu se dobře četl Campbell nebo Weber, je to moc fajn čtení.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Ecthelion píše: 16. 12. 2018, 15:27 Tak, přečteno.
To byl fofr :clap:
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od ilgir »

Anthony Ryan, Stín Krkavce (trilogie). Četli jste to někdo?
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

W.C. Bauers: Unbreakable (Book 1 of Chronicles of Promise Paen)

Military scifi s doporučením od Davida Webera - přidám se k němu, ale s výhradami :-)

Začátek je šíleně pomalej, poslední kapitola by tam nemusela být vůbec a hlavně ze začátku autor používá spoustu žargonu, který se neobtěžuje vysvětlovat, ale jinak se to četlo dobře. Je to skoro čistě mariňácké scífko.

Autor navíc používá hodně termínů stejně jako David Weber, takže s přimhouřením oka by to klidně mohl být příběh z nějaké vzdálené části Honorversu.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Ecthelion »

York: Díky za tip, vypadá zajímavě. Teď mám rozečtený Three-Body Problem od Liu Cixina, ale pak na to mrknu.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Ecthelion »

York píše: 16. 2. 2019, 19:48W.C. Bauers: Unbreakable (Book 1 of Chronicles of Promise Paen)
W.C. Bauers: Indomitable (Book 2 of Chronicles of Promise Paen)
Přečteno, přidal jsem k tomu rovnou i dvojku.

Je to svižně napsané, napínavé a dobře se to čte. Jsou tam divné momenty (scény s imaginární matkou, ze kterých čekám co vyleze, ale ono z nich nevyleze nic), místy je tam hrozně moc textu, co by šlo zkrátit, ale výsledek je velice fajn. Má tam napínavé a heroické momenty, solidní přestřelky, uvěřitelnou techniku. "Mariňácké scífko" to myslím moc pěkně vystihuje. Za sebe myslím můžu taky doporučit, prostě příjemná knížka.

Dvojka je v zásadě to samé, jen trošku nešikovnější. Komu se líbila jednička, bude se mu líbit dvojka... s výhradami. Ten příběh je prostě horší a neřeší ty momenty kde je autor silný (přestřelky a bitky, tedy ta "mariňácká" část) a naopak zabrousil do zákulisní politiky mariňáckého sboru a poslal hlavní hrdinku na velkou část knihy na nucenou dovolenou... což jsou části, kde je autor slabší. Ale pořád je to dobře napsané a trojku asi i tak zkusím.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Glynn Stewart: UnArcana Stars (Starship's Mage Book 6)

O téhle sérii jsem tady už psal. Je dobrá, velmi dobrá. A šesté pokračování příjemně překvapilo: stala se z toho all-out war. Bitvy jsou dobře popsaný a je jich tam hodně - co víc si přát. Těším se na další díl ;)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Vladimír Šlechta: Krvavé pohraničí

Spoluhráči mě donutili přečíst si po dlouhé době také něco v češtině. Sanderson nebo Rothfuss to není, ale četlo se to celkem dobře a pustil jsem se i do dalších dílů, takže úplně špatné to není.

Největší výhrady mám asi k jazyku - je na tom hodně znát, že to byla autorova prvotina*. Všechny postavy mluví legračně spisovně a celkově to působí, jako kdyby to autor psal v patnácti.

Líbilo se mi na tom, že to navazuje na starší události a nepřímo se tedy spolu s hlavním příběhem vypráví i o osudech dalších postav a odhalují se starší záhady a události.

* Aha, tak podle wiki to prvotina není.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Vladimír Šlechta: Šílený les

Není to tak docela pokračování Krvavého pohraničí, ale je to ze stejného světa. Jazyk je o poznání lepší, ale pořád je to místy dost prkenné. Četlo se to celkem dobře, jinak mě to ničím výjimečným nezaujalo.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů