Série Dark Ages

Vampire, Werewolf, Mage a jiné hry ze Světa temnot.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Příspěvek od Jiron »

To co mi vadí na moderních upírech (v requiemu je to naštěstí do větší míry odstraněno) je právě omezení upírské společnosti. Musíte dodržovat nějaké sobecké zákony a tak. Zato tady v temném středověku...
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Raven píše:(představte si, že by vás zavřeli do ledničky)
Tak zmrznu, rozhodně to ve mě neevokuje nějakou souvislost s hladovým upírem v metru. Navíc pochybuji že by sám o sobě bez žádných zákonů chytil človíčka za krk.

Ne ne. V temném středověku se spousta věcí ztratí. Moderní svět má na upíry příliš omezení vesmyslu vlastní ochrany.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Příspěvek od Jiron »

Souhlasím s Dalcorem. Když jdu do masny tak taky nemusím nutně sežrat všechno co tam je. A už vůbec ne na místě. Radši si vyberu něco na co mám zrovna chuť a odnesu si to domů, kde si na tom pochutnám. A s upíry v metru je to stejné.

Temný středověk má tu výhodu, že lidé věří kde čemu. Navíc lidský život má cenu přínosu jeho nositele do společnosti. Ve středověku si jen málokdo hraje na soucit. Nejsi k ničemu, nemáš cenu. Navíc je vraždění mezi šlechtou docela běžná věc. Nemusíte nějak extra pletichařit k tomu abyste mohli zavraždit svého konkurenta. Je to mnohem více o tom, že si brobijete svou cestu na vrchol. Protože prostě nemáte nikoho kdo by vás tam tlačil.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Fanda
Příspěvky: 198
Registrován: 7. 12. 2008, 21:00

Re: Série Dark Ages

Příspěvek od Fanda »

Tak se také přidám.
Pokud jde o DA, tak tento modul miluju a hraji v něm velmi rád ať už co hráč či co ST a většinu příruček mám pročtených (hlavní všechny). A ano líbí se mi to více než druhoediční moduly, neb mám raději, když jako postava nemohu mít pocit supermana hned od začátku a nemyslím si, že je metaplot důležitý - raději mám volnost ve směřování kroniky. Nějaký hlavní motiv je tam naznačen vždy a 13. století jich i tak nabízí kýble. Krom toho hra je o něčem jiném.

Tak to vezmu (v rámci možností) stručně:

DA:V - rozhodně se mi více líbí středověký nádech, kde to celé nemusí být tlačeno do drsného dark-gothic, kde se upír musí bát (za městem dlaci, ve městě inkvizice), zdrojů omezeně a lidi se noci bojí a ještě na upíry klidně věří. Bojím se, že to číslo, co tu psal Bifi je z druhoedičního V:DA - nepamatuji se, že by mě DA kdykoli tlačilo k nějakým tabulkovým limitám početností. A ano, počítá se s lokálně větší hustotou upírstva - není to současnost, ale není to už ani Řím.
Přes DA:V jsem se s DA seznámil pod Pavoukovým vedením na Pragoconu a právě tato atmosféra mne nadchla (najednou nemohu jíst a pálí mne slunce - tak se dojdu zeptat kněze, ten už bude vědět). Také jsem jednu jednorázovku vedl a atmosféricky se mi to líbilo, hráči spokojení a došlo i na mnohá dilemata a dokonce i hororové situace.

DA:M - opět jsem zkusil vést jednorázovku, šlo to, rozhodně to má potenciál, ač mágové nejsou má krevní skupina a při pročítání dodatkových Zednářů (Technokratické počátky) v Grimoáru jsem měl hubu od ucha k uchu

DA:W - vlkodlaky mám rád a dlouho jsem vedl jednu kroniku, nabízí to spoustu možností, ale bohužel mi právě tyto, pokud jde o náplň pravidlové příručky přišli poněkud nedodělaní (i vzhledem ke komplexnosti dlačího světa), nicméně pokud se to překoná... Také je dobré vědět, že středověcí vlkodlaci si myslí, že Apokalipsa je za rohem - stačí si přečíst zadní stranu pravidel, navíc svět se jim mění před očima a oni netuší, co s tím.

DA:I - excelentní a složité jen zdánlivě - hrál jsem a pravidla mi přešla do krve vcelku rychle

DA:Fae - rozhodně to má velký potenciál (v zahraničí to bylo přijímáno velmi kladně), systém se jeví být o něco složitější, ale jako u DA:I půjde asi jen o zvyk. Člověk se navíc dozví pár věcí ohledně jiných ras (proč že se vlastně Theodosiánům propadl ten klášter ve Španělích a jak se to vlastně mělo s tou službou Fiannských a od kdy lidé vědí, že na vlkodlaky platí stříbro, a jak vzniklo označení Seelie a Unseelie)

DA: Devils Due - tohle je příručka spíše pro ST, ale dá se dozvědět, jak se na tom mají ďáblíci ve středověku, kolik překvapení tam na ně čeká a teoreticky se to dá i hrát - ať už se pokoušet nastolit vlastní vládu na světě, hledat odpuštění a nebo se motat od čerta k ďáblu jako člověk, který zaprodal svou duši a hledá kličku ven.

Navíc DA mi umožnilo udělat takový experiment, který se vcelku povedl a to cross-over všech výše uvedených modulů s tím, že postavy byly spojeny právě přes křesťanství, vinu a hledání odpuštění.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Série Dark Ages

Příspěvek od Markus »

Tak já bych měl dotaz. Nejdřív jsem to řešil s Fandou v soukromých zprávách, ale tak mě napadlo, že by to možná bylo poučné i pro veřejnost. :wink:
Markus píše:díky za komentář k Dark Ages. Opravil jsem ten datum na 1230. Z těch dalších oprav ale nejsem moc moudrý, protože se v Dark Ages nevyznám. Pokud říkáš, že Dark Ages: Vampire jsou nějaký pilotní modul pro více produktů, určitě by to stálo za to do anotace dopsat. Rád bych anotaci opravil, ale nevím jak. Myslíš, že bys mohl nějak přepracovat její znění a výsledek mi poslat, abych to tam zadal? Předem díky.
Fanda píše:Je to jednoduché.
WW v rámci druhé edice vydávali časově ne úplně přesně časově zařazené doplňky k nejrůznějším modlům zařazeným do středověku (ale většinou šlo tak o 10.-12. století), které měly přídomek Dark Ages (Vampire: Dark Ages, Werewolf: Dark Ages).
Po 3. edici ale přišli s nápadem udělat kompletní jednotný modul pro středověk (takový předobraz nWoD), který nese titul Dark Ages (je to poznat i podle kódového označení) a pilotní jsou DA: Vampire, kteří obsahují jak věci upírské, tak věci společné pro veškerý DA (backgrounds, natur & demantor, soubojový systém, obecná středověká situace atp.), které už v následujících modulech nejsou. Z dalších hlavních modulů pak vyšlo DA: Mage, DA: Inquisitor, DA: Fae a (bohužel asi nejslabší - i proto, že vyžaduje i DA:M kvůli Umbře a postrádají dovysvětlení svého komplexního a komplikovaného světa) DA: Werewolf. No a pak ještě několik přídatných věcí.
Většinu jich vlastním a ty co mi chybí (ono i ty, co mi nechybí), mám elektronicky, takže stačí říct.
Markus píše:Díky moc. Zkusil jsem tedy nějak poupravit ty informace, mkrni se na to prosím.
Fanda píše:Ale ještě jsme se poněkud nepochopili: DA je spíše zapracování (a upravení) oWoD 3. edice (tedy spíše 3+) a nikoli nWoD, jak tam teď stojí - s tím má jen společnou stavbu hlavního modulu a pak těch přídavných, kterou tak vlastně předznamenává.
Tady je ta anotace.

Upřímně řečeno, cítím teď mírný information overload. :roll: Potřeboval bych, aby mi někdo řekl, co mám přepsat a na co to mám přepsat... ideálně kdybyste to přepsali sami a mě jenom poslali text, který tam zkopíruju. :)

Hlavně mám maglajz v těch edicích. Pokud Wiki nelže, tak WW nejdřív vydali Vampire: Dark Ages, což byla součást oWoD a na což nemáme anotaci. Ta pozdější hra - tedy ta hra, která je ve zmíněné anotaci - se jmenuje Dark Ages: Vampire (och, jak výrazná změna, to určitě nikoho nebude mást!) a je součástí nWoD. Nebo ne?
Uživatelský avatar
Hchkrdtn
Příspěvky: 290
Registrován: 29. 10. 2007, 20:54

Re: Série Dark Ages

Příspěvek od Hchkrdtn »

No rozhodně to není nový World of Darkness. Na té anglické wiki je to myslím dobře popsaný (ale ve starých WoD se taky moc nevyznám). Nejdřív Dark Ages pro upíry ve 12. století (Vampire: The Dark Ages) a později pro všechny verze v 13. století (Dark Ages: Vampire, Werewolf, etc.).
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Série Dark Ages

Příspěvek od Peekay »

Vampire: the Dark Ages je stredoveky ekvivalent druhoedicnej VtM.

Dark Ages: Vampire (rovnako ako Dark Ages: Inquisitor, Dark Ages: Werewolf a Dark Ages: Fae) su stredoveky ekvivalent tretoedicnej VtM (resp. Huntera, Werewolfa a Changelingov), teda Vampire the Masquerade Revised.

Poznamka pod ciarou:
Dark Ages: Mage je realne sourcebook k Dark Ages: Vampire (na rozdiel od neho neobsahuje kompletny system), Mage: the Sorcerer's Crusade stoji uplne mimo tychto suvislosti.

Inymi slovami - vsetky tieto hry patria do oWoDu, nWoD nema ziadnu stredoveku liniu produktov.
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Fanda
Příspěvky: 198
Registrován: 7. 12. 2008, 21:00

Příspěvek od Fanda »

No, koukám, že se nechápeme, pokud jde o slovíčka "předobraz" a "předznamenat". -_-"""

Čili ano, DA jsou součástí oWoD 3. edice (s pár změnami - rozhodně v WtA vs. DA:W) a jak stojí výše, hlavní kniha je DA:V a vše ostatní jsou nadstavby, kde už ty obecné věci z DA:V nejsou vůbec rozepisovány, jen je na ně odkaz.
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Série Dark Ages

Příspěvek od smrq »

pekny prehled fando. pro novacka, zvazujiciho do ceho se pustit jiste uzitecny.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Série Dark Ages

Příspěvek od Markus »

Díky za vysvětlení, už jsem to opravil. Myslím, že pošlu děkovný dopis White Wolfům za to, jak krásně pojmenovávají své hry, aby v tom nebyl bordel. :)
Fanda
Příspěvky: 198
Registrován: 7. 12. 2008, 21:00

Re: Série Dark Ages

Příspěvek od Fanda »

2smrq : Mně je pochopitelně jasné, že tady jsou samí ostřílení roláci, co se orientují a rozepisuji se zbytečně a slibuji, že krom úvodního příspěvku vyjadřujícího se k tomu, co tam bylo před tím napsáno, už budu mít příspěvky kratší.

2Markus: Drsoni používají identifikační čísla. ^__^
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Série Dark Ages

Příspěvek od smrq »

to fanda: nene, takhle jsem to nemyslel. hraji sice WoD hromadu let, ale s dark ages moc zkusenosti nemam. i ja jsem si rad pocetl. :)
a imo se anotace pro zkusene snad ani psat nedaji. vzdy ji musis postavit tak, ze recipient bude nezkusena osoba/novacek.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Fanda
Příspěvky: 198
Registrován: 7. 12. 2008, 21:00

Re: Série Dark Ages

Příspěvek od Fanda »

smrq píše:to fanda: nene, takhle jsem to nemyslel. hraji sice WoD hromadu let, ale s dark ages moc zkusenosti nemam. i ja jsem si rad pocetl. :)
a imo se anotace pro zkusene snad ani psat nedaji. vzdy ji musis postavit tak, ze recipient bude nezkusena osoba/novacek.
Já se jen zděsil, že někoho zděsila ta délka... -_-""

Ad tvůj "ten-text-co-je-dole-pod-podpisem" - z hlediska termínů, co je pro tebe největší překladatelský oříšek?
(Ale jestli je na tohle tady už jiný klub stačí mne přesměrovat).
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Série Dark Ages

Příspěvek od smrq »

samotne prekladani resime v patricne sekci, ale tvuj dotaz je imo o prekladani, takze asi muzeme pokracovat zde (a pokud ne, admini nas nekam presmeruji :D ).
ten svuj podpis bych mel uz asi prepsat, strasne dlouho jsem nic neprelozil (za posledni rok jen par stripku, ktere nestoji za rec). dnes jsem se spise pretransformoval na organizatora prekladu a ani to mi nejde dobre, protoze prace na znovuprelozeni WoD rulebooku jdou pohrichu pomalu. (ale VtR jsme jiz doklepali do konce, ted by to chtelo "jen" korektury :) ).

a protoze se vubec nepovazuji za dobreho anglictinare, je nejvetsi prekladatelsky orisek vubec cela prirucka. vazne, nejtezsi je dodelat zacatou praci.

pokud bych mel vzpomenout na nejake konkretni terminy, nelze opomenout treba princ.sveho casu to rozpoutalo hodne vasnivou diskusi a ja tehdy patril k vitezne klice, ktera prosazovala knize. jiz tehdy jsem se ale nemohl rozhodnout, zda neni vhodnejsi vladce. a dodnes si nejsem uplne jist.
take titul sherif byl orisek a hadali jsme se neskutecne dlouho. hodne zapeklite byly terminy jako ambidextrous, barfly nebo offhand attack... a pak jeste urcite to, jak prelozit (a zda vubec) jednotlive nazvy prirucek.

(pokud by se ale nekdo chtel poustet do diskuse o konkretnich terminech z prekladoveho klice a navrhovat nejake zmeny, poprosim o pripominky v patricnych tematech v prekladatelske casti, nikoliv zde. sem to nepatri.)
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Fanda
Příspěvky: 198
Registrován: 7. 12. 2008, 21:00

Re: Série Dark Ages

Příspěvek od Fanda »

Apropo, je tu někdo, kdo hrál v DA a bral za bernou minci tu Prahu, co tam nastínili (ve V:DA - Translylvania by Night )?
Když jsem si to četl, nevycházel jsem z údivu a rozhodl jsem se zrušit jak univerzitu, tak synagogu, tak ten klášter na Petříně. A Jekatěrina (Ekaterina) byla přejmenována na Kateřinu, když už to byla zdejší pekařovic dcéra.
Zamčeno

Zpět na „World of Darkness“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů