články (nekamenujte mě) (Proč? uvidíte)

Archivovaná témata z neuskutečněného projektu, jehož cílem bylo změnit tvář CzechDnD.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Články (nekamenujte mě) (Proč? uvidíte)

Příspěvek od Markus »

Takže...

Původně jsem slíbil, že sepíšu kategorie článků, ale nakonec se mi to trošku zvrhlo. Zjistil jsem totiž, že způsob, kterým jsou kategorie řešeny na Reloaded, je úplně něco jiného, než jsem navrhoval původně, a o čemž jsem si myslel, že na CzechDnD bude.
Takže já se teď znova, snad srozumitelněji, pokusím popsat ten svůj systém. Prosímvás vyjádřete se, jestli s ním souhlasíte, nebo ne. Protože já jsem měl za to, že to tak bude, a teď jenom koukám, že to tak není 8)

Na Reloaded vidíme třídení podle typu článků (úvaha, studie...) nebo podle zaměření (pro DM, pro hráče...). To jsem zavrhnul hned na začátku :wink: Přijde mi, že se to stejně tolik nevyužije.
Za prvé, většina článků bude stejného „nezařaditelného“ typu – tj. je to vlastně pro všechny a slohový útvar je prostě článek.
Za druhé – pro návštěvníky bude rozhodně užitečnější a použitelnější jiný typ třídění, a tím je samozřejmě rozdělení podle tématu. Čili jestli článek pojednává o druhé nebo třetí edici, o originálu nebo o překladu, atakdále.

Moje představa:
Po kliknutí na sekci Články se zobrazí soupis VŠECH článků, přičemž je možné seřadit je podle několika kritérií. Implicitně je navoleno podle data (nejnovější nahoře), dále podle jména a autora. (napadá vás ještě něco?).
Chce-li návštěvník podrobnější členění, klikne na... Sakra, jak to nazvat.... „Články podle tématu“? To by šlo.
Z toho nám vychází, že submenu sekce články vypadá zatím asi nějak takhle:
– Všechny články
- Ælánky podle tématu
- Přidat nový článek


Po kliknutí na „Články podle tématu“ se zobrazí seznam dostupných témat a návštěvník si může vybrat.
Nejdřív vypíšu několik ukázkových témat a poté to vysvětlím.

1. Herní systém
- ADnD druhá edice
- DnD třetí edice
- DnD 3,5

2. Svět
- Al Quadim
- Birtright
- Dark Sun
- Dragonlance
- Eberron
- Forgotten Realms
- Greyhawk
- Kalamar
- Lankhmar
- Mystara
- Oriental Adventures
- Planescape
- Ravenloft
- Red Steel
- Spelljammer

(Nezapomněl jsem na některý oficiální svět?)

3. Překlad nebo originál?
- originály
- překlady


Je třeba si uvědomit, že nejde o třídění a řazení článků na 100 a 1 způsob. Spíše jde o filtrování pomocí klíčových slov (ach, to slovíčkaření).

Do háje, jak to vysvětlit? :roll: ?
Zapomeňte na nějaké kategorie. Žadné nejsou třeba. Veškeré to dělení témat do různých bloků, jako jsou světy nebo originály, je jenom pro lepší orientaci návštěvníka.
Všechny položky které jsem vypsal, jsou prostě jenom klíčová slova.
Ehm...
Představte si každý článek jako jednu webovou stránku. A představte si, že každý článek se týká několika témat a přesně podle těch témat se jmenuje (jmenuje se např: “ADnD, Ravenloft, Překlad”). Kdybyste potom dali v Googlu vyhledávat Ravenloft, zobrazí se vám všechny články o Ravenloftu (protože mají slovo ravenloft v názvu). Kdybyste dali v Googlu vyhledávat slovo překlad, zobrazí se vám všechny články o překladech (protože mají slovo překlad v názvu). Prostě full-textové vyhledávání.

No a prakticky stejně by to mělo fungovat na CzechDnD. Akorát s tím rozdílem, že nejde o full-text. Články se nejmenují podle témat – ta klíčová slova jsou zapsána “neviditelně”, takže návštěvník je nevidí (ale přesto tam jsou 8).

Jediné, co se musí udělat, je při psaní článku doplnit do kolonky “Klíčová slova”, ehm.... klíčová slova. Ve výše uvedeném příkladě by se článek jmenoval například “Překlad příručky Domény děsu” a do kolonky “Klíčová slova” by se napsalo ADnD, Ravenloft, Překlady (nebo třeba adnd;raven;prekl – záleží na provedení :wink:). Později, pokud by návštěvník kliknul na ADnD nebo Ravenloft nebo Překlady, vypsaly by se mu zvolené články, mezi nima i tenhle.

Celý rozdíl mezi tímhle a nějakými kategoriemi je v tom, že systém na žádné kategorie nehraje :lol:
Takže žádné “podle světa” nebo “podle edice”. Jen a pouze “najdi mi tohle klíčové slovo”.
Prakticky je to vyhledávání, ne třídění.
Zařazení je omezeno jen tím, jaká klíčová slova se zadají. Takže článek může “nepatřit nikam” – nemá žádné klíčové slovo a zobrazí se jenom ve “Všechny články”. Zároveň se ale článek může týkat světa Dark Sun a zároveň světa Forgotten Realms a zároveň světa Greyhawk, atakdále...

Tak.

Už si rozumíme?
Už víte, jaký je rozdíl mezi tím, co tady prezentuji, a tím, co se k vidění na Reloaded?
Tak teď by mě zajímalo, jestli s tím mým nápadem souhlasíte :lol:




------------------------------------------------------------------------------



Ale abych se taky dostal k tomu, co jsem měl udělat, a to je seznam kategorií :wink:
V programování se zas tolik nevyznám, takže mě opravte, kdybych se pletl, ale...

Pakliže to celý bude fungovat jako vyhledávání, a ne jako třídění, pak není žádný problém přidávat nová klíčová slova podle toho, jak budou třeba, ne? Stačí jenom přidat nové klíčové slovo a do “Články podle témat” připsat nový řádek, který spustí vyhledávání podle něj, a je hotovo. Dodatečně se můžou projet starší články a těm vhodným se to klíčové slovo dopíše.

Přijde mi totiž jako blbost plnit systém spoustou klčových slov jenom proto, aby se nevyužila. Ano, můžeme zavést “Rady pro DM” nebo “Život příšer” (ve stylu “Ecologies” z Dragonu), ale k čemu nám to bude, dokud nemáme žádný články?
V okamžiku, kdy zjistíme, že píšeme takové články, že bysme mohli zavést “Rady pro DM”, tak se prostě přidá nové klíčové slovo a připíše se k těm třem článkům z minula, kte kterým by se hodilo.
A nebo Drizzt se rozhodne napsat sérii o drowech, tak si udělá klíčové slovo drow a začne ho používat. Nebude ho muset doplňovat do žádných starých článků, protože nikdo jinej o drovech psát nebude :roll: (Všimli jste si, že jsem nepoužil slovo drój? 8))

Jediné, co bych zavedl, už od začátku, jsou. “ADnD", “3e”, “Originály”, “Překlady”, protože máme jistotu, že budou už od začátku využité. Ostatní se doplní podle toho, jaké budou články.

Souhlas? :wink:
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Ještě jednou jsem mrknul na Reloaded a musím trošku přehodnotit svoje mínění :wink:

S dělením článků podle námětu souhlasím a nechal bych to tak, jak to je. S tím, že bych sekce zpřístupňoval až tehdy, kdy v nich něco bude. Aby návštěvník nemohl klinkout na studie a pak zjistit, že žádné studie nevedeme :wink:
A s tím, že bych tam přidal kategorii "Normální články" nebo něco podobnýho, kam se vlezou jinam nezařaditelné věci :wink:

No a místo článků podle určení bych dal články podle tématu tak, jak jsem je popsal výše.

Tak mě napadá... Možná to bude chtít přejmenovat "podle námětu", aby se to nepletlo. Celé podmenu by mohlo vypadat asi takhle:

Všechny články
Články podle typu (grrr... jak líp to říct?)
Články podle tématu
Přidat nový článek
Uživatelský avatar
Ebon Hand
Temný paladin
Příspěvky: 1806
Registrován: 13. 5. 2003, 15:07
Bydliště: Čertův příbytek

Příspěvek od Ebon Hand »

Dělení dobrý,
hlavně je dobrá ta myšlenka, že téma půjde otevřít, až když v něm bude článek.

Jinak ke světům bych ještě přidal vlastní, nebo univerzální, kam se dají dát příspěvky lidí, co nehrají žádný oficiální svět, ale chtějí nám něco poslat.
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Re: Články (nekamenujte mě) (Proč? uvidíte)

Příspěvek od Drizzt »

Markus píše: A nebo Drizzt se rozhodne napsat sérii o drowech, tak si udělá klíčové slovo drow a začne ho používat. Nebude ho muset doplňovat do žádných starých článků, protože nikdo jinej o drovech psát nebude :roll: (Všimli jste si, že jsem nepoužil slovo drój? 8))
Díky... :clap:
Jinak s tím souhlasím a nemám nic proti...
(pro ostatní: Pokud máte něco proti, tak si to nechte pro sebe. Nechci se o tom zasejc hádat 2 měsice a stejně k ničemu nedospět jak to bývá u velikého % ¨CzechDnd.cz věcí... :think: )
A souhlasím také s Ebonem, že vlastní svět by nebyl od věci. Pokud se nemýlím, tak to chtěl zpravovat Sylvaen, ne?
Uživatelský avatar
Sylvaen
Příspěvky: 916
Registrován: 13. 5. 2004, 11:34
Bydliště: Blaen bHóirne@Merian, Svaekke@Arlan, Romhäryl@Fiery Halls, Praha@Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sylvaen »

No, přiznám se že mám svůj vlastní svět.. teda, mám jich několik.. jeden ve kterém žiju, jeden do kterého se propiju, jeden ve kterém hrajeme.. a pak někde na okraji toho všeho je realita.. ;)
Ale míním tím ten herní svět.. děláme na něm s Dalcorem (BTW, uvažuju o rozšíření týmu, práce je spousta a lidí málo, takže kdyby se někdo chtěl podílet.. informace a detaily poštou sylvaen@powered.cz ) .. čili tenhle svět by se mohl taky stát jedním z drobných příspěvků..
-"What's going on out there!?"
-"Murder. Want some?"
(George Stark in 'The Dark Half', Stephen King)
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Markus: Ty teda umíš věci zkomplikovat. Nevidím problém v tom nápadu, ten je dobrý, ale otázka je, jestli obtížnost technického provedení vyrovná drobná výhoda.

U systému jaký navrhuješ je i ten problém, že je potřeba dobře stanovit kritéria, za nichž se vytvoří nové klíčové slovo, protože v opačném případě hrozí i při dobrých úmyslech takové zaplevelení systému, že to bude noční můra.
Osobně bych se přikláněl k tomu mít možnost zařadit článek do řekněme max. tří kategorií - různého druhu. Např. DnD 3e - Ravenloft - Recenze. Takový článek by potom vyskočil pod všemi třemi typy odkazů. Ale je mi to jedno. Jestli si Pjotr řekne, že to není problém. Udělejme to, jak navrhuješ.

Nechci být pesimista, ale myslím, že nehrozí přibývání mnoha nových kategorií (které by skutečně stály za existenci - přibývat bude hlavně balast). Ze všech stránek co se po netu povalují se dá poměrně slušně odhadnout, jaké sekce nám hrozí (mohou hrozit) a méně častá témata mohou mít tak obecné názvy, aby to v pohodě pokryly.

Myšlenka toho, že se sekce odemkne (zobrazí nebo co já vím) se mi zdá dobrá a pokud to není komplikované udělat hlasuji pro ni všemi deseti.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Nevím, jestli to tak vyznělo, ale já NEjsem pro myšlenku velkého množství klíčových slov. Už v tom příkladu jsem některá vypsal a myslím, že by to mohlo i stačit.

K tomu by mohly přibýt později "specializované rubriky". Tím myslím právě něco jako "Články o drowech", atakdále. Samozřejmě pouze za podmínky, že k tomu bude důvod - tj. drizzt bude každý měsíc posílat něco o drowech 8) Těhle rubrik ale nebude moc.

Stavím se proti tomu naflákat tam milión položek, když by pod každou byly jenom jeden, dva články.
OK?
Máme vyjasníno? :wink:


Teď už jenom aby se k tomu vyjádřil Pjotr.

Alnag: Dělení podle stylu článku už je teď na Reloaded a myslím, že se s klidným svědomím může zachovat. Takže o "recenze" nepřijdeš :wink:
Uživatelský avatar
Pjotr
Strojník
Příspěvky: 532
Registrován: 10. 9. 2001, 00:00
Bydliště: Praha@Zeme / Mirros@Mystara
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pjotr »

Markus: Zmatkáři!!!! :-)=

Přesně tak, jak mluvíš o "vyhledávání podle klíčových slov" jsou dělané kategorie. To, že zvenčí vidíš nějaké kategorie napevno naflákané už je něco jiného. Jakožto redaktoři budem moct kategorie přidávat a ubírat podle libosti. Pokud se rozhodneme dělit články podle pěti kritérií, budou se dělit podle pěti.
Samozřejmě tam zůstane ta nemilá věc, že se přitom musí nějak rozumně přerozdělit články. Proto chci aby tam hned od začátku to rozdělení bylo co nejlíp udělané.
Všechny články se zobrazí už teď, když přijdeš do sekce články, nebo si vybereš jednu z těch hlavních kategorií (Podle tématu/Podle určení).

A já už bych rád slyšel ty kategorie, ty co tam realisticky budou od začátku. To, že se něco časem bude dělit, můžem teď s klidem pustit z hlavy.
Osobně si myslím, že bude nejlepší dělit podle dvou kritérií, tři jsou ještě snesitelné, víc už by bylo nepřehledné.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Jsem stále, přesvědčen o tom, že moje a Pjotrova představa se diametrálně liší a že se nevzájem nechápeme :>;o)
Ale nechám toho, koneckonců je mi jedno, na jakém principu to bude fungovat.
Teda, pokud i v současném provedení jsou možný následující vylomeniny:

- V sekci překlady se vypisují články týkající se překladů. To samé u dalších sekcí.
- V sekci Forgotten Realms se vypisují články týkající se Forgottenů. To samé u ostatních světů.
- Pokud ke knížce existuje recenze, objeví se odkaz na ní v knihovně u příslušné příručky.

Jestli to tak jde, pak mi je jedno, jak to bude systémově ošetřeno 8)
Uživatelský avatar
Pjotr
Strojník
Příspěvky: 532
Registrován: 10. 9. 2001, 00:00
Bydliště: Praha@Zeme / Mirros@Mystara
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pjotr »

Půjde.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Fajn. Díky 8)
Zamčeno

Zpět na „CzechDnD Reloaded“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů