Koncept: "Gildovní" sekce DM Only

Archivovaná témata z neuskutečněného projektu, jehož cílem bylo změnit tvář CzechDnD.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Koncept: "Gildovní" sekce DM Only

Příspěvek od Markus »

Sekce DM Only:

Padají tady nárhy založit sekci, do které by měli přístup pouze někteří uživatelé - po zaregistrování a po zaslání nějakého vlastního materiály. Myšlenka jednoduchá - "gildovní" systém spolupráce. Něco za něco. Čili: "POkud chceš tyhle a tyhle materiály, nejdřív nám něco musíš poslat sám."
Další důvod je právě to "DM Onlyů, aby hráči neměli k dispozici materiály, které potom jejich DM použije.
Jsem celou svou bytostí PROTI tomuhle nápadu, takže teď jdu chrlit argumenty: :wink:
  • Předně mi pořád ještě není jasné, co byste do té sekce chtěli dát. Jak rozhodnout, který článek bude veřejně přístupný a který už bude DM Only? Nebo spíš - co si představujete, že by v té sekci mělo být? Místo toho, abyste mi odpovídali teoreticky, odpovězte mi prakticky: Podívejte se na Reloaded a řekněte mi, které z těch článků podle vás jsou vhodné k tomu, aby se znepřístupnily běžnému uživateli a dali se "DM Only."

    Ale k věci. "DM Only" je strašná blbost. Nemůžete udělat sekci jenom pro DM, to prostě nebude fungovat. A i když se to tak bude jmenovat, nic nezabrání hráčům, aby se do ní podívali. Poslat vlastní materiál? To přece může udělat i hráč. Prostě není reálné oddělit hráče od DMů, tak proč se o to snažit?
    A stejně... Kolik z lidí, kteří chodí na stránky o DnD, jsou jenom hráči? Nebo lidí tady na fóru? Minimum. Nejsme žádní mravokárci a strážci pořádku. Děláme web, snažíme se předávat informace, a tak musíme lidem umožnit, aby se k těm informacím dostali. Když už někdo hledá na netu nějaké materiály nebo články k DnD, tak to dělá proto, že ho to zajímá. Stránky jsou od toho, aby říkaly: "Zajímá tě to? Tak si to přečti," ne od toho aby dělaly: "Bu bu bu, ty nemástruješ, tak koukej mazat."
    Mimochodem, já NEJSEM DějMistr. Ne v tuhle chvíli. Občas vedu hru, ale jen výjimečně. Teď mi už delší dobu dělá DM Conlai a já jenom hraju. Znamená to tedy, že si nesmím číst sekci "DM Only?" Běžte s tím do háje, já si jí číst chci.
Sečteno a podtrženo: 1. Není možné zajistit, že něco budou číst pouze DM, 2. Většina lidí stejně je z řad DM, 3. Zakazovat někomu něco číst se mi nelíbí. Tedy: Tento argument potupně zavrhuji a jdu shodit ještě ten druhý: "gildovní" spolupráci. :wink:
  • Zeptám se: Proč? Proč dělat stránky tak, aby si člověk mohl některé materiály přečíst teprve poté, až sám něco napíše? Odpověď nejspíš bude: "Je to motivace."
    Opravdu věříte tomu, že to tak bude fungovat?
    Řeknu vám to takhle: Nebude. Většina lidí by se přihlásila, poslala by ten první povinný příspěvek, a potom už by neposlala nic. Jsem si tím jist, vím jak to chodí. Dělám CzechDnD už čtyři roky.

    Myslel jsem, že už máme celkem jasno v jednom: nemá cenu spoléhat na to, že návštěvníci stránek budou nějak zvlášť aktivní. Nebudou. Většina, ne-li všechny, článků na CzechDnD bude od nás, od lidí, kteří jsme aktivní na fóru. Přesto chcete lidi nutit k tomu, aby něco napsali? Nutit? A jak chcete zajistit, aby ty jejich materiály byly kvalitní a ne jenom snůška nesmyslů (lidi by ten materiál psali z povinnosti, nezajímala by je kvalita)? Říct jim: "Promiň, sice jsi něco napsal, ale neni to dobrý, tak napiš něco jinýho"? Jen jim to řekněte, bude hned o člověka míň.
    Tedy: Buď bysme měli samé nekvalitní materiály psané z povinnosti, nebo bysme odrazovali jednoho člověka za druhým.
    To mi nepřijde jako dobrá motivace.

    CzechDnD by mělo fungovat na naprosté dobrovolnosti. Někdo chce něco napsat, protože si myslí, že tím může ostatním přinést něco nového. Rozhodne se dobrovolně, z vlastní vůle, a přirozeně se snaží, aby jeho článek za něco stál. Takové materiály na CzechDnD chceme! Ne žádné články psané z povinosti, aby se někdo mohl dostat do sekce "DM Only".
    Motivace je skvělá věc, ale tohle není motivace, to je donucování.
    Motivace by bylo, kdyby CzechDnD bylo plné skvělých materiálů, člověk by potom přišel a řekl by si: "Super projekt! Toho se chci taky zúčastnit." Motivace není, když někomu řeknete: "Něco nám napiš, potom si můžeš přečíst, co jsme napsali my." Jinými slovy: Pokud chceme lidi pořádně motivovat, tak tím, že z CzechDnD uděláme skvělé stránky plné zajímavých materiálů. Ta aktivita musí přijít od nás a možná tím strhneme i někoho z řad návštěvníků. Naopak to nefunguje, za historii CzechDnD to mám mnohokrát ověřeno.

    A kdybych měl zase mluvit za sebe... Mám strašně, strašně nerad, když přidu na stránky a vidím tam nějakou "elitní" sekci, do které nemůžu, dokud nezaplatím, něco nepošlu, atd. Rozhodně mě to nemotivuje, ba naopak, na takovéhle stránky se zvýšky vykašlu a jdu hledat nějaké jiné, které mi dají to, co chci, bez námahy. Kdybych takhle přišel na CzechDnD jako člověk z venku, určitě bych se nezapojil, možná bych ty stránky ani pravidelně nenavštěvoval.
    Jsem na podobné věci holt alergický. A určitě v tom nejsem sám.

    A na závěr:
    Když jsme si před pár měsíci povídali o tom, jaké by CzechDnD mělo být, padla myšlenka: "Maximálně otevřené." Nebo taky "Minimálně elitářské."
    S touto myšlenkou naprosto souhlasím a budu ji bránit do posledního dechu.
    Chci dělat stránky. Chci to dělat, protože si myslím, že můžu něco zajímavého přinést ostatním. A proto chci, aby si to mohlo přečíst co nejvíc lidí.
    Dělám CzechDnD z vlastní vůle, nic za to nechci a dělám to proto, že mě to baví. Budu jedině rád, když takových lidí bude víc a na stránkách se bude podílet více lidí, které to baví. Ale nechápu, proč bych někoho do té spolupráce měl nutit.
    Dělám to pro lidi, pro ostatní. Pro všechny. Ne pro nějakou uzavřenou skupinu vyvolených.
    CzechDnD je projekt otevřený v tom smyslu, že přidat se může kdokoliv. Ale také v tom smyslu, že kdokoliv může přijít a přečíst si, co jsme udělali. - Tohle chápu jako otevřenost.
    Zavádění "elitních" a "gildovních" sekcí mi otevřené opravdu nepřipadá.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Když ne tak ne no... mi je to jedno. O-)
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Pjotr
Strojník
Příspěvky: 532
Registrován: 10. 9. 2001, 00:00
Bydliště: Praha@Zeme / Mirros@Mystara
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pjotr »

Já ohledně gildovní sekce souhlasím s Markusem.
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

Nevim proč jsi kvůli tomu Markusi zakládal nový téma, bude to rychlý :) Já sem taky za, aby se ukazovalo všechno všem, nechť si čtenář sám vybere.
Uživatelský avatar
andtom
Příspěvky: 425
Registrován: 22. 6. 2003, 08:51
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andtom »

Jsem na dovolené, a budu na netu až v pondělí, ale jelikož jsem něco v tomto směru navrhoval, tak napíši alespoň toto:

Správně, reálná hra u stolu: hráči by měli nazvat DMa elitářem a shodit mu zástěnu oddělující jeho poznámky pro hru od očí hráčů. Co si to vlastně ten zmetek dovoluje? Nebo ještě lépe, DM by si zástěnu neměl ani vůbec stavět, aby mu náhodou hráči neutekli, že ano :clap:
Zdá se, že někteří ani neví, co DMové můžou sdílet a není to pro hráče :) Dělá se z toho elitářství, dobře že ne útok na principy demokracie :lol: Jak je vidět, nevládne ani za mák pochopení směrem k výměně materiálů pro hru, sdílení inspirací a nápadů. Něco, co by pozvedlo dění. Asi jsem úplně mimo, ale měl jsem v květnu dojem, že je šance udělat stránku, která nebude tuctová jako ostatní. Proč - aby vznikla velká stránka pro cz&sk komunitu. Spolupráce s BF tomu dávala příležitost (sponzoring) - to jde tak nějak do ztracena. Sekce pro sdílení nápadů DMů je označena za elitářství a smetena ze stolu. (Btw. Za velmi smutný považuji fakt, že se okamžitě píše o profláknutí přístupu do takové sekce - nu, vy znáte zdejší DMy a jejich pojímání cti lépe než já, opravdu smutné :>:o/ ).
Takže "výborně", směřuje to k tuctové stránce ve stylu: hrstka lidí přispívá a hopsáme z každého, který čte. Hopsat by se mělo ze začátečníků, o tom žádná, podat jim co nejvíc pomocnou ruku, ale jinak to brzo začne skomírat, pokud se to něčím neodliší a nezatraktivní, pokud se nepovzbudí další lidé do psaní.
Jsem možná příliš radikální, ale IMHO se promrhává několik možností udělat "jinou" stránku a pozvednout aktivitu. Zřejmě bude lepší taková klasická ospalá stránka, pár lidí se vypíše a nazdar, pěkně to zas umrzne ...
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

Teda nezlobte se pánové, Markus + andtom, ale vy ste extremisté! :)
Já sem to předtím nechtěl moc rozvádět, ale když to vidim...

andtom: Je přece jistý rozdíl ve hře samotné a v tom, kam se podíváš na netu. Soudný hráč nedělající DM se nebude pídit po tipech pro DM (a nesoudný se k tomu dostane tak jako tak) a zdaleka ne každý DM chtějící si prohlídnout něco jen pro ně bude ochoten cosi sesmolit a poslat, jen aby se mohl podívat! Proto mi přijde zbytečně omezující, ten gildovní přístup. Je možný, že by to fungovalo... (ale nevěřim tomu) Ovšem katastrofické scénáře, že bez toho to nikdy nepůjde, no to už je trochu moc, ne... :)))

Markus: právě tady se ukazuje půvab možnosti dělit články nejen tématicky, ale i podle určení. Na tohle je to podle mě naprosto ideální. Splní se obě podmínky, co máte - DM se snadno dostanou k tomu, co je jen pro ně a přitom jim nebudou stát v cestě žádné překážky.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

andtom: Překrucuješ moje slova. Tak zaprvý, je něco jiného dívat se do materiálů DMovi při hře a něco jiného dívat se po materiálech na netu.
Jinak nevím, jak jsi vyvodil, že chci zrušit "výměnu DMovských zkušeností." To je skvělá věc, budu jedině rád, když na stránkách bude. Shodil jsem akorát dvě věci:

a) dělat to jako "DM only," protože podle mě si to má právo přečíst každý, ať je DM nebo ne. Taky ani nelze uhlídat, aby to četli pouze DM. A jak říkám, já nejsem DM, znamená to, že bych to nemohl číst?

b) dělat to jako "přispěj a pak teprv můžeš číst." Jak říká Rytíř, ne každý kdo hledá něco na netu má chuť a čas sám něco psát, tak proč ho do něčeho nutit?

Výměna zkušeností a rad pro DM je skvělá věc, ale není třeba to hned dělat jako uzavřenou sekci.

A to "hopsání" z každého človíčka... Nevím, kdes to vyčetl. Já jsem řekl, že nemá cenu lidi nutit do toho, aby něco psali. To je snad pravý opak, nebo ne?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Rytíř píše:Markus: právě tady se ukazuje půvab možnosti dělit články nejen tématicky, ale i podle určení. Na tohle je to podle mě naprosto ideální. Splní se obě podmínky, co máte - DM se snadno dostanou k tomu, co je jen pro ně a přitom jim nebudou stát v cestě žádné překážky.
Jo, chápu, rozumím, souhlasím. No problemo :wink: V konceptu jsem rozdělil tipy a triky na "Tipy pro hráče" a "Tipy pro DM." To je přesně ono, nebo ne?
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

Markus: ad Tipy DM X hráč. - abych neodbíhal od tématu, napíšu to někam do Konceptu.
Uživatelský avatar
andtom
Příspěvky: 425
Registrován: 22. 6. 2003, 08:51
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andtom »

Jsem zpátky z krátké dovolené, vychladlý :)
Je to mrtvé, ale pro vysvětlení: 1. Napsání článku bylo navrhováno z důvodu prokázání, že jde o DMa. 2. Materiál na netu týkající se konkrétních DMovských nápadů pro hru je dle mého malinko degradován volnou přístupností.
Jenom bych dodal k tomu, že: fujfuj, ne vše by bylo přístupné pro všechny - i takové DrD+ má na Lopuchu diskusi veřejně přístupnou a pak uzavřenou pro PJ a nikdo s tím nemá problém $;)
Uživatelský avatar
Ebon Hand
Temný paladin
Příspěvky: 1806
Registrován: 13. 5. 2003, 15:07
Bydliště: Čertův příbytek

Příspěvek od Ebon Hand »

Začínající DM, který ty tipy a triky potřebuje nejvíc, nám myslím nic nenapíše, aby mohl být registrován.
Uživatelský avatar
andtom
Příspěvky: 425
Registrován: 22. 6. 2003, 08:51
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andtom »

Hm, na tom něco bude.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

To, že někdo něco napíše, ještě neznamená, že je DM :wink:
(a opět opakuji, že já taky nejsem DM)


Ale dost už toho. Myslím, že nikdo se nebude zlobit, když CzechDnD bude bez "gildovní sekce". Když už nic jiného, Ebonův argument mluví docela za vše.
Zamčeno

Zpět na „CzechDnD Reloaded“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti